DOMA I V PRÁCI V POHODĚ A KLÍDKU 2. díl

Máte nakročeno k vyhoření, chodíte domů vyšťavení a nezbývá vám čas ani energie na koníčky, sebe, rodinu? Je tedy nejvyšší čas něco změnit. Změnu máte VY ve svých rukách…

V prvním díle jsem zmínila vícero velice podstatných kroků, díky kterým budete v pohodě doma i v práci. Pokud jste první díl nečetli, doporučuji se na něj podívat, ať máte všechny potřebné informace pro udržení rovnováhy mezi osobní i pracovní sférou, být OK a nevyhořet.

Úplně krátce shrnu, v čem osobně spatřuji základ spokojeného osobního i pracovního života:

  1. MAXIMÁLNÍ SEBEPOZNÁNÍ + SEBELÁSKA
  2. ZNÁT SVÉ SILNÉ STRÁNKY A TY ROZVÍJET, ŽIVOTNÍ HODNOTY A SMYSL ŽIVOTA/POSLÁNÍ
  3. MÍT JASNÝ SMĚR A CÍL DOMA I V PRÁCI, KAM V ŽIVOTĚ KRÁČÍTE
  4. DĚLAT PRÁCI, KTERÁ VÁS BAVÍ
  5. UMĚT VYPNOUT, PRAVIDELNĚ RELAXOVAT, OSVOJIT SI DECHOVÁ CVIČENÍ, ZÁKLADY MEDITACE
  6. OBKLOPIT SE POSITIVNÍMI LIDMI, BUDOVAT A UDRŽOVAT VZTAHY

Nyní podrobněji:

Buďte pravidelně pasivní. Akčnáci se zde asi zarazí. Jak jako pasivní? Přece nevyplácán jen tak svůj drahocenný čas nicneděláním? Raději si půjdu zaběhat, stihnu to a to a to no a ještě to. Chápu. Rovněž se snažím svůj volný čas využít maximálně efektivně. Ono je ale dobré se i zastavit a zapřemýšlet o sobě a svém životě, svých prioritách, přáních, vztazích a vůbec se zamyslet nad tím, nad čím vlastně přemýšlíme a jak o tom přemýšlíme, čím se zabýváme, co se vám dokola honí hlavou, jaké životní situace se vám stále opakují a kde je zakopán pes atd. Výborná jsou dechová a jiná relaxační cvičení, ale i třeba 45 minut chůze v přírodě – bez telefonu a sluchátek v uších.

Naučte se zavírat dveře. Když jdete domů, jděte opravdu domů – nenoste si s sebou práci na večer. Věřte, že práce na vás do druhého dne počká. Pokud máte volno, mějte volno. Užívejte si času pro sebe či s rodinou a věnujte jí svou plnou pozornost. Buďte s nimi teď a tady. Neběhejte v myšlenkách někde po pracovních tématech.

Nemastěte večer odpovědi klientům, nebuďte pro ně 24 hodin denně k dispozici na telefonu, ignorujte volání po 19. hodině a vyřiďte vše až druhý den. Nebo věříte, že 100% klientů vaše totální nasazení ocení? Těžko. Mnoho z nich to bude považovat za normální a nechtějte vědět, jak se naštvou, když jim jednou v neděli odpoledne nevezmete telefon! Vždyť jste tu pro ně 100x byli 24/7 a jak si „dovolujete“ teď nebýt na příjmu??!!

Já jsem dříve takto také dlouhé roky pracovala. Naprosto otevřeně jsem byla ten hodný blbeček, služebníček a vždy všem klientům vycházela vstříc, byla tu s mým týmem pro ně 24/7. Ale vyléčili mě z toho právě obdobní klienti i následky stresu – zhoršený zdravotní stav, náladovost, opakující se výskyt pásových oparů, nespavost, plicní embolie, rozpad partnerství. Seznam by rozhodně mohl pokračovat dále.

Neposlouchala jsem varovné signály mého těla ani mého nejbližšího okolí. A byla to velká chyba…  Ti, kteří si to „zaslouží“, pro ty, pokud oni mají nějakou závažnou situaci, jednoznačně a ráda obětuji noc či víkend. Opakuji ti, kteří si to zaslouží.

Jak si své klienty, kolegy a dodavatele „vychováte či spíše rozmazlíte“, jaké hranice jim vy sami dáte, tak přesně se budou chovat. Zní to možná sobecky a nadutě, ale osobně to vnímám jako jednu z velmi důležitých zbraní v boji proti vyhoření. Především u osob na vysokých pozicích a pilných OSVČ včelkách. Já jsem se již naučila chránit sebe i svůj tým.

Začátek je těžký, vím. Překonat nutkání vzít ten telefon je velké. Často se ale daná věc do druhého dne úspěšně vyřeší i bez vás.

Stanovte si jasný životní směr a cíl. Za velmi podstatné považuji, aby člověk měl jasnou vizi, cíl, představu o tom, kam v pracovním i privátním životě kráčí. Pokud máte jasně dané cíle, lépe a jednodušeji se rozhodujete, efektivněji využíváte času, máte velkou motivaci a odhodlání, věnujete se především aktivitám, které k vašim cílům vedou. Nemarníte čas.

Víte přesně, čeho chcete doma a v práci dosáhnout za 6 měsíců, za 1 rok, za 5 let?  Víte, co je váš cíl, smysl života, kam jdete nebo jen NĚJAK chaoticky, zmateně či zcela ztraceně pobíháte životem?