PERFEKTNÍ ZA KAŽDOU CENU

Stále častěji se setkávám s tím, že nemálo z mých nových klientů „trpí“ perfekcionismem. Potřebují být dokonalí a nej vždy, všude a ideálně ve všech oblastech svého života.

Slovo trpí jsem vybrala naprosto záměrně, protože oni jsou takoví výborní věčně trpící sebemrskači. Nejsou se sebou nikdy spokojení, nedokáží se pořádně ocenit a pochválit, stále se vnímají jako cosi nedokonalého, na čem je třeba ještě tvrdě pracovat. Svou „nedokonalostí“ se velmi trápí. Trpí. Neustále si něco vyčítají, ponižují a snižují sami sebe i své výkony a výsledky, které jsou v očích kolegů i přátel naprosto úžasné. V očích perfekcionisty ale mají své mouchy. No, spíše masařky.

Ani po dosažení náročných cílů si je neumí řádně užít, vychutnat, plně si uvědomit, co všechno za cestou k jejich dosažení, museli obětovat, kolik času, energie a námahy do toho dali. Jak jsou dobří. Vlastně si řeknou jen OK, tohle mám, ale ještě musím…, abych… no a tohle jsem taky neudělal úplně dobře. Ještě je třeba zamakat na….

Takoví lidé si sami vytváří obrovský vnitřní stres, jsou stále ve spěchu, jemně podráždění, netrpěliví či nevraživí v komunikaci s okolím, nemají své emoce dostatečně pod kontrolou, lehce vybuchují, nic nestíhají a stěžují si, že nemají čas. Vnitřní pres se samozřejmě dříve či později začne projevovat i na jejich zdravotním stavu – vyšší tlak, nespavost, bušení srdce, nadměrné pocení, bolesti hlavy, žaludeční obtíže atd. K tomu se přidají i disfunkce sociálních vazeb a ve vztazích doma i v práci.

Opravdu nemusíte být za každé situace 100% perfektní, stát na nejvyšších postech, chodit v nejlepším oblečení, jezdit v super autě a mít figuru jak na přední stránku magazínu o fitness. To stejné platí i pro pracovní výkony a nasazení. Je třeba se naučit pochválit, ocenit a odměnit se za dobře odvedenou práci.

Na chvíli se zastavit, užít si ten úspěch a připomenout si, kolik úsilí, čas, nervů a přemýšlení vás to stálo. Uvědomit si, jak moc jste na tom makali a jak moc jste dobří. Ne každý dokáže vybudovat dobře fungující firmu, stmelit tým, najít spolehliví zaměstnance, zvládat 2 děti i práci, žít zdravě či denně cvičit atd.

Perfekcionismus škodí v práci, v privátních vztazích a především ve vztahu k sobě samému. Snaha být stále lepší, rychlejší, výkonnější, efektivnější, krásnější, štíhlejší, vysvalovanější atd. je výborná cesta k vyhoření.

Milí páni ředitelé, manažeři, podnikatelé, maminky na mateřské, podporující partnerky – milujte SE i se svými „nedostatky“ a chvalte se. Nedokonalost je pouze váš stav v mysli, který můžete „přeprogramovat“.