Co udělat, aby z vašich cílů na 2018 nezbyly jen sny… 2. díl

Základní seznámek cílů už máme dle předchozího dílu v mnoha formách perfektně zpracovaný, je uložen v peněžence a jeho důležitost nám připomíná motto na ploše PC I fota v mobilu. :-)

Abychom mohli efektivně stanovit jednotlivé akční kroky, tedy aktivity, které musíme na cestě k cíli udělat, je třeba být objektivně seznámen s aktuálním stavem.

Sepište si, kde přesně se dnes nacházíte ve vztahu k jednotlivým cílům. Kam jste dospěli ve svých úvahám, co už vás k cestě za vaším cílem napadlo, co přesně máte již hotovo, zařízeno, nakoupeno, objednáno, zorganizováno, rozmyšleno a naplánováno. Od toho se nyní odrazíme.

 • Rozdrobení – k jednotlivým cílům si vytvořte přehled podstatných kroků, které musíte udělat. Nejprve to zkuste formou brainstormingu. Prostě piště všechno, co vás napadne. Ideálně si dejte cca 1 den pauzu. Pak se k zápiskům vraťte, znovu je pročtěte a proveďte další brainstorming. Až budete mít pocit, že je zápisek kompletní, vrhněte se na slučování a selekci.
 • Kroky, které spolu souvisí či jsou na sobě závisle, zaneste k sobě.
 • Jednotlivé aktivity seřaďte tak, aby na sebe jejich realizace logicky a chronologicky navazovala.
 • Přiřaďte reálné termíny – do kdy maximálně danou činnost vykonáte, počítejte vždy raději s časovou rezervou.
 • PRVNÍ KROK MUSÍ BÝT JEŠTĚ DNES! Další pak zítra, do konce týdne, do 2 týdnů atd.
 • Buďte realista. Abyste se nepohybovali pouze v ráji snů, je třeba být připraven i na negativní okolnosti a překážky které se na cestě k cíli rozhodně vyskytnout. Sepište si tyto vlivy, osoby, události, které cestu kapku okoření, vyzkouší vaši trpělivost a odhodlání. Co všechno se může po….pokazit. Kdo/co mi zkříží plány? Kdo půjde proti mně?
 • Nebojte se hororových situací a definujte jasně jejich řešení. Je lepší zvážit i nejhorší varianty. Nebýt pak překvapen ale připraven a hlavně mít v ruce řešení.
 • Nic není zadarmo. Uvědomte si, čeho se budete muset vzdát, co budete muset „obětovat“ či investovat, abyste došli k cíli. Např:
  • vstávat dříve, méně koukat na televizi, nechodit 4x v týdnu do posilky, ale jen 2x, vzít si půjčku, uskromnit se finančně – nebudu si moc dovolit denně obědy v restauraci – musím začít vařit, každou sobotu budu trávit ve škole – neoddychnu si pořádně, místo zábavných časopisů si 6x v týdnu přečtu odborný článek, na 3 měsíce musím trochu omezit kontakt s přáteli a věnovat se svému cíli, vzdám se sladkého, nebudu jít po 18. hodině a už se fakt nedotknu mých oblíbených chipsů, večery nebudu trávit u televize, ale půjdu si zaplavat nebo na badminton…
 • Pravidelnost – veškeré aktivity rozplánujte v určitých časových intervalech, abyste nevypadli ze správného akčního tempíčka. Stále se krok po kroku posouvali dále.
 • Co mi chybí? Uvědomte si, jaké nové dovednosti a znalosti si musíte osvojit a jak to provedete.
 • Čeho mám dostatek? Podumejte, které z vašich dovedností, znalostí a silných stránek využijete na maximum. Které vám pomohou se k cíli jednodušeji a efektivně dostat.

Uff, pokud jste došli až sem, tak za sebou máte slušný kus práce a jste dobře vybaveni na to, abyste se pustili do realizace prvních kroků!

Nebudu Vám mazat med kolem pusy – cesta k vysněným cílům je trnitá, ale vyplatí se ji absolvovat a neodbočit na jednodušší „hladkou“ pohodlnou cestu. Opravdu ne.

V příštím díle se podíváme na to, jak zatnout zuby vydržet. Co dělat, když nám opadne motivace, energie a počáteční nadšení (s tím prostě počítejte), přijdou první nezdary.

Tak šup, běžte realizovat první kroky!

Krásy dna

Krásy dna

Troufám si říci, že si všichni myslíme, že jsme si již sáhli na své dno.

Aby Vás kritika „nebolela“

Aby Vás kritika „nebolela“

Udělali jste v dané činnosti vše, jak jste jen nejlépe mohli?

Jak „přežít“ kritiku

Jak „přežít“ kritiku

Kritika je ok, pochybení je výborná zkušenost a zároveň informace, jak to příště udělat jinak nebo lépe