Dávej, ber, nedělej fóry, no tak dávej…

Moje mladá :-) generace si určitě vzpomene na tuto písničku Sagvana Tofi. Ráda bych refrén vztáhla k očekáváním v partnerskému vztahu. Upřesním – v jádru fungujícímu partnerskému vztahu. Pokud pravidelně čtete mé články, víte, že jsem zastáncem tvrzení, že je vždy nutné začít u sebe. Ani zde to není jinak.

Nejste ve vztahu úplně spokojení či jste úplně nespokojení? Máte pocit, že do vztahu dáváte vše a nedostáváte nic? Zkuste si následující cvičení, třeba Vám poskytne trochu jiný pohled:

Sepište si seznam 35 věcí, které byste od své druhé půlky rádi dostávali více, častěji, které ve vztahu nejvíce postrádáte, co by vás udělalo šťastným, kdyby druhý řekl/neřekl nebo udělal či naopak přestal dělat.

Z tohoto seznamu vyberte 10 výroků, které považujete pro svou spokojenost za klíčové. Ke každému přiřaďte na škále od 1 – 10 číslo, které odpovídá Vašemu pocitu spokojenosti. 1 – je to na …nic, 10 – úplná bomba.

Až budete mít cvičení hotové, zamyslete se co možná nejobjektivněji (co to mozek dovolí), jak moc se tohoto dostává od Vás druhé straně, a rovněž vše ohodnoťte na škále 1 – 10. Současně si na dané situace vzpomeňte a detailně si je vybavte. Buďte k sobě prosím maximálně upřímní.

Co Vám z cvičení vyplynulo? Dáváte dlouhodobě 10 a dostáváte 3? Pak je asi třeba se zamyslet nad obecným fungováním vztahu i otevřenou komunikací. Pokud dáváte 5 a dostáváte 4 – je chyba opravdu jen na druhé straně?

Zaměřte se zcela vědomě alespoň 6 – 8 týdnů na dávání toho, co sami postrádáte. Uvidíte, co se bude dít. Mějte krásný den.

Krásy dna

Krásy dna

Troufám si říci, že si všichni myslíme, že jsme si již sáhli na své dno.

Aby Vás kritika „nebolela“

Aby Vás kritika „nebolela“

Udělali jste v dané činnosti vše, jak jste jen nejlépe mohli?

Jak „přežít“ kritiku

Jak „přežít“ kritiku

Kritika je ok, pochybení je výborná zkušenost a zároveň informace, jak to příště udělat jinak nebo lépe