Jsem dobrovolným otrokem

Trápí Vás pocit, že ve svém životě vlastně jen sloužíte druhým? Neustále vycházíte na svůj úkor vstříc partnerovi, dětem, rodičům, kolegům či šéfovi? Přizpůsobujete své plány i aktivity tak, aby vyhovovali všem ostatním, ukrouháváte si ze svého volna pro jejich spokojenost, pohodlí a full service?

Podtrženo a sečteno – pro ostatní byste se rozkrájeli. Pak na vás ale dříve či později dolehne smutek, možná i zklamání. Hlavou vám proběhne uvědomění, že okolí tohle všechno bere jako naprostou samozřejmost a vám neřeknou ani to zdvořilostní děkuji. Zamýšlíte se nad tím, co oni dělají pro vás. A co vlastně děláte vy sami pro sebe? Zda jste takto opravdu šťastní a spokojení. Je to život, který chcete žít dalších 10, 15 let?

Pokud jste dospěli do bodu, že si plně své posluhovačství a minimální vděk svého okolí reálně uvědomujete, tak Vás chci velice pochválit. Uvědomění a přesné pojmenování reality je první krok pro změnu. Jak ale pokračovat dále?

Je jen málo pravděpodobné, že změníte své okolí, sebe ale změnit můžete. Pokud neuvažujete o odborném vedení koučem, ale chcete to zkusit sami, čeká vás nelehká soustavná práce spojená s hodně přemýšlením, vyjasňováním a uvědomováním.

Zamyslete hlouběji se nad tím, jaký život byste si přáli mít, co a kdo je jeho součástí, jak vypadá, jak se v něm cítíte, jak vypadáte a co přesně děláte. Čím vás takový život naplňuje, obohacuje a přináší pocit štěstí, pohody a spokojenosti. Vykreslete si před očima co nejpřesněji obraz vašeho spokojeného života.

Výše uvedené si zkuste podrobně sepsat, kdo je umělecky nadaný, tak třeba i namalovat. Seznámek či obraz by vám měl sloužit jako motivace na nelehké cestě změny k vašemu spokojenému životu.

Je v tomto seznámku nějaká aktivita, kterou ve svém životě nyní velice postrádáte či jí nevěnujete dostatečnou pozornost a mrzí vás to? Zkuste začít u ní, případně se 2 top aktivitami. Udělejte si písemný reálný plán na následujících 8 týdnů, kde je v pravidelných intervalech zařadíte do svého života. Např. 3x v týdnu si zacvičit, přečíst oblíbený časopis/novinky v obl. IT, 1x týdně jít na kávu/pivko, napsat každý týden 1 kapitolu pro vlastní E-Book, každý týden udělat 3 obchodní schůzky atd. Mějte přitom stále na paměti, proč to děláte a co Vám integrace právě těchto aktivit do života přinese. Vydržte opravdu minimálně 8 týdnů.

Z mé praxe mohu říci, že se moji klienti, kteří toto řeší, často potýkají s nízkým sebevědomým, sebeúctou a sebeláskou. V sebelásce sama vidím základní kámen spokojenosti. Práce na zvyšování sebevědomí je běh na dlouhou trať. Abych Vám alespoň trochu pomohla, uvádím zde jedno z mnoha cvičení, které s mými svěřenci dělám.

Zamyslete se a sepište si odpovědi na tyto otázky, zkuste nic nevynechat. Napište vždy alespoň 4 body ke každé otázce. Čeho si na sobě nejvíce cením? Pro co mě mají rádi ostatní? V čem jsem dobrý/a? Jak se to projevuje? Jak o sebe pečuji? Jak si dělám radost? O čem mi to vypovídá?

Šlo to? Věřím, že jste to zvládli. Jaký ze sebe máte nyní pocit? Jste připraveni k dalším změnám?

Krásy dna

Krásy dna

Troufám si říci, že si všichni myslíme, že jsme si již sáhli na své dno.

Aby Vás kritika „nebolela“

Aby Vás kritika „nebolela“

Udělali jste v dané činnosti vše, jak jste jen nejlépe mohli?

Jak „přežít“ kritiku

Jak „přežít“ kritiku

Kritika je ok, pochybení je výborná zkušenost a zároveň informace, jak to příště udělat jinak nebo lépe