Kolikrát týdně máte v diáři „já“?

Většina z nás je bez diáře jako bez hlavy. Máme tam zaneseno snad vše podstatné – pracovní schůzky, prohlídky u lékaře, deadline projektů, návštěvy klientů, vystoupení našeho dítka ve školce, příjezd tchýně atd. Prostě vše, co je pro náš život velmi důležité a „nesmíme“ na to zapomenout. To, co je pro nás daný den priorita a za každou cenu je třeba dodržet. Často i na úkor jiných věcí, které bychom třeba dělali raději.

Když se do svého diáře podíváte, kolikrát tam máte zaneseny aktivity, které jsou spojené pouze s vámi a přináší vám radost, energii, naplnění či odpočinek? Kolikrát máte v diáři pevně zaneseno, že si jdete zaplavat, s kamarády na pivo, badminton, s kamarádkou na kávu, čas na četbu, zpěv, masáž, přemýšlení o sobě, svém životě, meditaci, kosmetiku, fitko, kolo či jiné koníčky, které vám dobíjí baterky? Máte je tam pevně zaneseny?

Pokud váš diář obsahuje zápis „Já“ alespoň 4x v týdnu a daří se Vám ho dodržovat, velice vám gratuluji! Buďte na sebe hrdý/á.

Že nejste v diáři vůbec? Copak vy osobně pro sebe nejste priorita!? Není čas na sebe pro vás stejně důležitý jako čas pro ostatní pracovní i soukromé záležitosti? Je to něco méně? Nejste vy sami pro sebe prioritou č. 1? Kde jste vy a vaše péče o své psychické i fyzické zdraví? Myslíte si, že se vaše baterky do nekonečna budou „nějak“ nabíjet sami? To by asi bylo bláhové, že…

Prvním krokem samozřejmě je, vůbec se do vlastního diáře procpat. Tím to ale rozhodně nekončí. Další podstatnou zkouškou je vydržet a necouvnout. Jak už jste v diáři, dodržujte SE stejně, jako dodržujete termíny pracovních schůzek. Nemůžete jen tak zavolat klientovi, pardon, dneska mám moře emailů, fakt to nedám, jindy, jo? Přistupujte k SOBĚ stejně. Neposouvejte své aktivity, nepodřizujte je jiným činnostem, které se zrovna vynořily. Dejte SI stejnou důležitost, jakou dáváte jiným zápisům v diáři.

Zapřemýšlejte nad tím, kolik času SI věnujete. Kolik času denně a týdně dáte sami sobě pro nabrání sil, energie, aktivnímu i pasivnímu odpočinku od práce i rodiny. Kolik času věnujete přemýšlení o tom, jak a kam se vyvíjíte, kam váš život směřuje a jak moc si jdete za svým snem, cílem, posláním. Co pro něj aktivně a pravidelně děláte.

Téma „mám SE v diáři“, se netýká pouze vysokých manažerů, OSVČ a jiných pracovně extrémně zaneprázdněných osob, ale i např. maminek na mateřské „dovolené“. Vypnout pravidelně potřebuje každý…

Pokud jste v diáři a dodržujete SE, aktivně makáte na tom, abyste byli v pohodě, preventivně se „staráte“ o syndrom vyhoření…

Krásy dna

Krásy dna

Troufám si říci, že si všichni myslíme, že jsme si již sáhli na své dno.

Aby Vás kritika „nebolela“

Aby Vás kritika „nebolela“

Udělali jste v dané činnosti vše, jak jste jen nejlépe mohli?

Jak „přežít“ kritiku

Jak „přežít“ kritiku

Kritika je ok, pochybení je výborná zkušenost a zároveň informace, jak to příště udělat jinak nebo lépe