Necítíte se ok? Poděkujte svému mozku!

Co to vlastně znamená, že je člověk nešťastný nebo smutný, nespokojený, naštvaný? Pro mozek je to „pouze“ nesoulad map, které má uložené. Nesoulad námi vytvořené a v mozku uložené ideální představy a toho, jak svou aktuální situaci vnímáme skrze informace získané ze smyslů a jejich přefiltrování a vyhodnocení mozkem. Nic víc, nic míň. Neladí to, co jsme si mi sami určili jako ideální stav a stav, který aktuálně vnímáme. Kde je ale objektivní realita?? Co s tím?

Prostě mozku dodejte jinou informaci. Pokud budeme mozku servírovat, že jsme vycucaní, ustrašení, zklamaní, rozzuření atd., on nám to uvěří a bude patřičně reagovat vyplavením odpovídajících hormonů, naší fyziologií. My se tak opravdu budeme cítit a následně i chovat. Např. v emoci smutku budeme mít skleslou pozici těla, svěšená ramena, nahrbíme se, hlava zapadne mezi ramena a bude směřovat k zemi, stejně jako naše oči, koutky úst se svěsí, zmizí jiskra z oka, rapidně ubyde energie a nadšení, dojde ke změně místa, hloubky i rytmu dechu i rychlosti našeho tepu.

Mozek netuší, co je realita. Co mu „dáme“, to považuje za realitu. To pro sebe můžeme perfektně využít, nemyslíte?

Leč je mozek extrémně užitečný a extrémně chytrý „počítač“, má svá omezení. Můžeme ho přelstít.

Pokud mu budeme vědomě „servírovat“ informace o tom, že jsme v pohodě, nebojíme se, věříme si, uvěří i on nám. My se tak poté budeme chovat i cítit a tuto energii vyzařovat směrem ven. Mozky lidí v našem okolí tuto energii zachytí a jejich majitelé se k nám budou náležitě chovat.

Nevěříte? Vyzkoušejte si sami na sobě, co vše můžete vědomě ovlivnit a změnit. Vyhraďte si 15 – 20 minut a zkuste si vždy minimálně na 2, 5 – 3,5 minuty zavřít oči a postavit se do pozice, která zobrazuje vaši aktuální negativní emoci či situaci a to, co a jak se v ní cítíte. Prožijte si ji tyto cca 3 minuty, vizualizujte si onu negativní emoci, vžijte se do ní. Jak se tam cítíte? Co vidíte a jak sami sebe v této situaci vnímáte? Co se s vámi děje?

Jak vám po těchto 3 minutách je? Jaký máte tep, jak hluboký a rychlý je dech, kam přesně dýcháte, jaké pocity máte, jakou pozici má vaše tělo, jaký výraz má váš obličej, jaké je napětí ve svalech v obličeji a celém těle, co dělají vaše ruce?

Až budete mít plně navnímáno a uvědomeno, udělejte 25 dřepů. Po celou dobu mějte ruce nad hlavou, roztažené do tvaru „V“, a dřepy počítejte od 25 směrem dolů.

Pokud máte hotovo, přejděte do jiné části místnosti a postavte se opět na cca 3 minuty do pozice vyjadřující emoci či situaci, která je velmi positivní. Může tvořit např. naprostý opak k negativní emoci či situaci, kterou jste si představovali. Vyšperkujte ji ve své mysli do detailů – jak ta positivní situace vypadá, jak se tam cítíte, co vidíte, co vnímáte, co děláte, jak tam sami sebe vnímáte atd. Tělem i obličejem zkuste vyjádřit vše, co cítíte. Po oněch 3 minutách se opět soustřeďte na to, co cítíte, jaký je dech, tep atd. – zodpovězte si stejné otázky, jako byly po pozici negativní emoce.

Až budete mít hotovo, soustřeďte se na rozdíly – co přesně bylo ve vás u negativní a positivní pozice jinak.

Klidně celý postup zopakujte 2 – 3 x za sebou, abyste překonali počáteční nedůvěru k tomuto cvičení a mohli se mu zcela oddat a prožít si jeho efekt. Důležité je cvičení uzavřít emocí positivní, dodržovat 3 minuty, mezi výměnou pozic udělat dřepy dle návodu a přejít do jiné části místnosti. Dobré je mít jednu část místnosti pro positivní pozice, jinou pro negativní a rozdělení dodržovat.

Zažili jste si na vlastní kůži, jak sami můžete ovlivnit to, jak vám je? Vědomě si můžeme upravovat naši náladu, naše pocity. Už pouhou myšlenkou a postavením našeho těla zmůžeme divy!

Krásy dna

Krásy dna

Troufám si říci, že si všichni myslíme, že jsme si již sáhli na své dno.

Aby Vás kritika „nebolela“

Aby Vás kritika „nebolela“

Udělali jste v dané činnosti vše, jak jste jen nejlépe mohli?

Jak „přežít“ kritiku

Jak „přežít“ kritiku

Kritika je ok, pochybení je výborná zkušenost a zároveň informace, jak to příště udělat jinak nebo lépe