Těší mě, jsem tvůj vnitřní hajzlík.

Máme ho v hlavě všichni. Ozývá se, když jde jakkoliv do tuhého. V případě, že se rozhodujeme o změně práce, rozchodu, přerušení studia či pokud máme chuť se do něčeho nového pustit, ale ovládne nás strach, nejistota, obavy, pozbydeme sebedůvěry.

Vnitřní hajzlík je velmi pohodlný. On to s námi vlastně myslí dobře, protože by rád, aby vše zůstalo při starém. Přesně tak, jak je zvyklý. Nerad riskuje a zkouší nové věci. Chce nás ochránit, ale zároveň nás velmi brzdí. Zpochybňuje naše dovednosti i znalosti. Nevěří nám ani v nás. Hlavně žádné novinky, vybočení ze stereotypu či nejisté pokusy a už vůbec ne přeceňování se. Nic takového. Stůj v řadě a nevybočuj, jdi poslušně s davem, nepokoušej to, co máš.

Pokud svého vnitřního hajzlíka perfektně neznáme a nemáme ho pod kontrolou, často se točíme v bludných kruzích a ne a ne a nich vystoupit – ať už se to týká práce či osobních vztahů. Máme mnoho plánů a snů, přesto se k nim nepřibližujeme. Ba naopak. Oddalujeme jejich realizaci, hledáme výmluvy a důvody – proč ne, odsouváme začátek atd.

Nad vnitřním hajzlíkem můžeme vyzrát tím, že zjistíme, jak se chová. Jak na to? Stačí 25 minut, několik kroků a následně pravidelný trénink.

  1. Pojmenujte ho – dejte svému vnitřnímu pochybovači a strašpytlovi vhodné krátké jméno
  2. Popište ho – definujte, ideálně písemně, jak přesně hatí vaše plány, ve kterých okamžicích je aktivní, a co má jeho skepse za následky, o co vás připravuje z krátkodobého i dlouhodobého hlediska, ale i co vám přináší. Co, kdy a jak dělá.
  3. Citujte ho – sepište si jeho 15 nejčastějších argumentů, kterými ničí vaše odhodlání. Např.: Na to ty rozhodně nemáš. Ještě počkej, třeba bude za půl roku lepší doba. Raději nic neříkej, sklop uši a drž krok. Tady to máš jistý, proč bys měl něco měnit. Stejně nezhubneš.
  4. Ztvárněte ho – pro kreativce a vizuální typy doporučuji předchozí seznam citátů hajzlíka doplnit i jeho podobiznou. Nakreslete, vystříhejte – jakkoliv mu dejte konkrétní podobu.
  5. Chyťte ho při činu – jako první je třeba si uvědomit, když se začne hlásit ke slovu – např. před schůzkou s klientem, prezentací, zkouškou, příjezdem tchýně atd.
  6. Zastavte ho – ve chvíli, kdy nad vámi převezme vládu, si ihned řekněte nějakou svou větu, např.: Aha, můj zbabělecký vnitřní hajzlík už mě chce opět ovládat. Už tahle maličkost sníží emoční náboj dané situace.
  7. Trénujte – pravidelným chytáním hajzlíka hned v počátku jeho snahy o aktivitu mu postupně uberete na síle a moci nad vámi.

Leč celý postup může znít trochu prapodivně, stojí na neurovědeckých poznatcích o mozku. Základem je utlumit limbický systém, odpovědný za emoce, a naopak aktivovat kortex, díky kterému jsme schopni racionálního uvažování, větší koncentrace i kreativity.

Zjednodušeně řečeno – pomůže vám zachovat chladnou hlavu a jasnou mysl.

Krásy dna

Krásy dna

Troufám si říci, že si všichni myslíme, že jsme si již sáhli na své dno.

Aby Vás kritika „nebolela“

Aby Vás kritika „nebolela“

Udělali jste v dané činnosti vše, jak jste jen nejlépe mohli?

Jak „přežít“ kritiku

Jak „přežít“ kritiku

Kritika je ok, pochybení je výborná zkušenost a zároveň informace, jak to příště udělat jinak nebo lépe