Ulevte sami sobě, nehodnoťte

Tím, že situacím i lidem přiřazujeme určitou „hodnotu“ ve vztahu k nám, hodnotíme je podle toho, zda je my, potažmo náš mozek, vyhodnotíme jako pro nás positivní či negativní, v ne/souladu s našimi cíli a názory, bezpečné či nás ohrožující, ne/sympatické atd., ubližujeme především sami sobě. Hodnocení je pouhým kalkulem našeho, v hlavě nastaveného, často zidealizovaného očekávání a „reálného“ dění.
Mozek má tuto přirozenou tendenci vše pěkně prohnat „kalkulačkou“ předchozích zkušeností a vytvořit nám předpokládaný „výsledek“, hodnotu, kterou pak vnímáme, zabýváme a věnujeme jí svou pozornost i energii. Podle tohoto racionálního úsudku mozku nám vzniknou pocity, které z dané situace či člověka máme, jakož i odhad toho, co nám v budoucnu může způsobit nebo přinést.
I zde jsme schopni vědomě extra výkonnou mašinu v naší hlavě trochu obejít. Je to sice náročně, ale jde to. Zkuste každý den po dobu alespoň 12 – 14 dnů nic a nikoho nehodnotit. Berte věci a události tak, jak přijdou. Neanalyzujte je. Nezatěžujte svou mysl tím, co špatného nám možná přinesou, co vše může v důsledku toho v budoucnu dopadnout černě. Uvidíte, že odpadne mnoho katastrofických scénářů, které si všichni x krát denně úspěšně „píšeme“. Zmizí strach, napětí, podrážděnost, nejistota, obavy, smutek i vztek, zklamání, přehnaná ostražitost. Nepříjemné pocity z kolegů či známých budou pryč. Budeme více v pohodě. Energii i myšlenky budou moci směřovat k naším cílům. Zvýší se koncentrace i kreativita. Zlepší se komunikace s okolím. Přibude energie, positivních pocitů, uvolněnosti. Zkuste co možná nejčastěji „ohlídat“ svůj věčně hodnotící mozek, jedině tím získáte!

Krásy dna

Krásy dna

Troufám si říci, že si všichni myslíme, že jsme si již sáhli na své dno.

Aby Vás kritika „nebolela“

Aby Vás kritika „nebolela“

Udělali jste v dané činnosti vše, jak jste jen nejlépe mohli?

Jak „přežít“ kritiku

Jak „přežít“ kritiku

Kritika je ok, pochybení je výborná zkušenost a zároveň informace, jak to příště udělat jinak nebo lépe