Vyzrajte nad mozkem a buďte v pohodě 2. díl
Věřím, že už jste po prvním dílu článku zkušenými uživateli fíglů na váš mozek a našli jste si tu aktivitu, která vám osobně nejlépe vyhovuje a funguje.
Náš mozek za nás rozhoduje prakticky každou sekundu. Vlastně on o nás rozhoduje pořád. Uvádí se, že nám dává na vědomé rozhodnutí jen cca 2 sekundy, ve kterých můžeme projevit „svobodnou vůli“ a reagovat jinak, než jsou zajeté koleje mozku a mozkem navrhnuté „klasické a ozkoušené“ řešení. Řešení, chování, myšlení, reakce, která je pro nás běžná, zažili jsme ji již x krát. Pokud se ale chcete vydat jinou cestou, vystoupit z bludného kruhu opakujících se chyb a opakujících se negativních životních situací či rozhodnutí, využijte vědomě tyto 2 sekundy pro VLASTNÍ scénář dané situace.
Jednou z klasických činností mozku je vyhodnocování situace z hlediska přežití, záchrany našeho života. On systematicky hledá to negativní, aby zajistil naše přežití. V krizovějších situacích mozek jede na totální automat a my reagujeme jako naši předci před xy lety, když se rozhodovalo, kdo koho sežere, kdo uteče a kdo souboj vyhraje. Prostě jednáme před šéfem stejně, jako by před námi stál pradávný šavlozubý tygr a chtěl si nás dát k večeři. V nekomfortních situacích buď útočíme, uzavřeme se nebo totálně zmlkneme, rezignujeme. Utéct v práci většinou jen tak nemůžeme.
Jak si tedy ještě dalšími fígly ulehčit život, zbavit se strachu, cítit se v pohodě a mít emoce pod kontrolou?
1. Napište si hororový scénář: Zamyslete se nad tím, co nejhoršího se může stát, jaké úplně nejhorší dopady vaše situace může mít, sepište si je všechny na papír. Poté si udělejte 35 dřepů s počítáním od 35 směrem dolů. Po celou dobu mějte ruce nahoře do tvaru „V“. Až se vydýcháte, vraťte se k seznamu a zamyslete se nad tím, do jaké míry jsou sepsané hororové scénáře opravdu reálné. Přiřaďte jim hodnotu od 1 do 10. Přičemž 1 je nejméně reálná, 10 stojí pro 100% racionální důvod y k vyplnění hororového scénáře. Racionální důvody krátce v bodech připište. Na co jste přišli?
2. Vzdejte se či lépe dejte ruce vzhůru: Velmi jednoduchý pomocník, jak se cítit v klidu a naplněn více energií. Postavte se zpříma, narovnejte záda, vytáhněte hlavu, nohy dejte od sebe, a na 3 – 4 minuty dejte ruce vzhůru do tvaru „V“. Ideálně si zavřete i oči, soustřeďte se pouze na dech, jak vám prochází tělem. Představte si, že do těla vdechujete energii, která k vám přichází skrze vaše „V“ do těla. Soustřeďte se na to, jak prostupuje Vaším tělem. S výdechem z vašeho těla odchází vše negativní.
3. Najděte si svého hajzlíka. Dejte „své NEJ“- častější, -intenzivnější, -obávanější emoci trefné jméno. Například hajzlík, šotek, vnitřní blb, hysterák, uplakánek, ublíženeček, výbušńák atd. Ve chvíli, kdy cítíte nástup dané emoce, se nadechněte a řekněte si svou větu, která Vás na danou emoci upozorní. Např.: Aha, hajzlík je zase tady. No jo, uplakánek už se zase hlásí ke slovu. Výbušňák by si opět chtěl zařádit atd. Už pouhé uvědomění a pojmenování si situace, emoce a hajzlíka ztlumí intenzitu prožívaných emocí a zapojí jiné „přemýšlecí“ části mozku, které nám umožní jednat racionálně.
4. Usmějte se. Extrémně jednoduchá „zbraň“ na odstřel špatné nálady. Nasaďte úsměv co nejvíce autenticky alespoň na 2 minuty dýchejte klidně a hluboce. Aktivací správných svalů v obličeji do mozku vyšlete signál, že jste ok a v pohodě a on se tak také začne chovat.
Leč některé z těchto kroků znějí možná až moc „ezotericky, neuchopitelně a dosti nepochopitelně, mají své vědecké podložení. Základem většiny z nich je zapojit racio a vypnout či utlumit emoce. Dále pak propojení fyziologie a mozku.
Nevěříte? Párkrát si tato cvičení v klidu vyzkoušejte a sami uvidíte. Já osobně používám všechny z výše uvedených metod.
Krásy dna
Troufám si říci, že si všichni myslíme, že jsme si již sáhli na své dno.
Aby Vás kritika „nebolela“
Udělali jste v dané činnosti vše, jak jste jen nejlépe mohli?
Jak „přežít“ kritiku
Kritika je ok, pochybení je výborná zkušenost a zároveň informace, jak to příště udělat jinak nebo lépe